CUPRA Tavascan – jak nowy elektryczny SUV wyznacza kierunek dla przyszłych modeli marki?

Nowinki motoryzacyjne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
desmo
Site Admin
Posty: 939
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:03
Model auta: Leon II [1P]
Pojemność silnika: 2.0
Rodzaj paliwa: Diesel
Moc [KM] / Nm: 192 / 410
Oznaczenie silnika: BMN
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

CUPRA Tavascan – jak nowy elektryczny SUV wyznacza kierunek dla przyszłych modeli marki?

Post autor: desmo » 06 lipca 2023, 07:18

Po światowej premierze modelu Tavascan, Jorge Diez, dyrektor ds. designu CUPRA, opowiada o tym, jak wyglądało tworzenie pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a coupe hiszpańskiej marki.
Tavascan ma za zadanie wyznaczać kierunek dla przyszłego języka projektowania samochodów CUPRA.
Konstrukcja elektrycznego SUV-a wyróżnia się podświetlanym logotypem, reflektorami składającymi się kilku trójkątów oraz centralnie umieszczonym szkieletem kokpitu.

Koncept modelu CUPRA Tavascan zaprezentowano po raz pierwszy w 2019 roku na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie. Śmiały projekt zaskoczył wówczas odbiorców przede wszystkim odważnymi liniami nadwozia. Cztery lata później pierwszy elektryczny SUV hiszpańskiej marki miał swoją premierę na Exponential Impulse w Berlinie. Od tego czasu minęły 2 miesiące, a Tavascan zyskał popularność przede wszystkim za sprawą przyciągającego uwagę designu. Idea, która towarzyszyła zespołowi projektantów CUPRY podczas tworzenia tego samochodu zawiera się w zdaniu: jeśli możemy o czymś marzyć, możemy to stworzyć.


Przesuwanie granic kreatywności
Projektanci CUPRY skupili się na koncepcji, która miała się wyróżniać, zaskakiwać i wskazywać drogę przyszłym projektom marki. Dzięki temu Tavascan, stał się przykładem tego, dokąd CUPRA chce zmierzać.

Kiedy chcesz stworzyć coś wyjątkowego, nie możesz zadowolić wszystkich. Oznaczałoby to utratę indywidualizmu. A to nie jest to, co robimy w CUPRA. Jako projektanci jesteśmy zobowiązani do przekraczania granic bez myślenia o tym, co ludzie mogą powiedzieć oraz do podążania własną drogą. CUPRA Tavascan nie jest reakcją na zmiany. Jest pojazdem, który je tworzy – mówi Jorge Diez, dyrektor ds. designu CUPRA.


Hiszpański indywidualizm
Tavascan to drugi w pełni elektryczny model hiszpańskiej marki. Najnowszy SUV wyróżnia się przede wszystkim unikalnym designem, na który składają się wszechobecne kontrasty, a także charakterystyczne elementy, użyte przez markę z Martorell po raz pierwszy. Są to podświetlane logotypy z przodu i z tyłu pojazdu oraz reflektory składające się z kilku niewielkich trójkątów.

Maska nadaje Tavascanowi sportowy i unikalny design, który został podkreślony progresywnym i niemal rzeźbiarskim kształtem litery V. Wyjątkowym wygląd zewnętrzny podkreślają trzy niewielkie trójkąty umieszczone w reflektorze oraz podświetlane logo – tłumaczy Diez.


Ikona nowej ery
O ile wygląd zewnętrzny nowego SUV-a stanowi początek nowej ery w projektowaniu przyszłych samochodów marki, o tyle jego wnętrze jest jeszcze bardziej rewolucyjne. Środek Tavascana rozdziela szkielet kokpitu, który jeszcze mocniej podkreśla futurystyczny charakter elektrycznego pojazdu.

Szkielet kokpitu to jeden z najbardziej ikonicznych elementów wnętrza, który wspiera całą deskę rozdzielczą. Elementy te maksymalizują poczucie przestrzeni w kabinie, a w połączeniu z progresywnym oświetleniem tworzą unikalny i charakterystyczny język projektowania – dodaje Diez.

Kwietniowa premiera w Berlinie była wynikiem wieloletniej pracy zespołu projektantów CUPRA oraz kamieniem milowym, który bezpowrotnie zmienił podejście do konstruowania przyszłych modeli hiszpańskiej marki.
Zrzut ekranu 2023-07-06 071737.jpg

Źródło:© 2023 SEAT, S.A. All Rights Reserved
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „News”