20 lat SEAT-a Leona na rynku

Nowinki motoryzacyjne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
desmo
Site Admin
Posty: 431
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:03
Model auta: Inny VAG
Pojemność silnika: 1.6
Rodzaj paliwa: Diesel
Moc [KM] / Nm: 105 / 320
Oznaczenie silnika: CAYC
Województwo: Wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

20 lat SEAT-a Leona na rynku

Post autor: desmo » 03 października 2019, 08:57

Trasa z Moskwy do Władywostoku koleją transsyberyjską liczy ponad 9 000 kilometrów. To tyle samo, gdyby w linii prostej ustawić wszystkie sprzedane dotąd egzemplarze SEAT-a Leona – od 1999 roku swoich nabywców znalazło ponad 2 miliony egzemplarzy hiszpańskiego samochodu. 20 lat SEAT-a Leona na rynku to także symbol dynamicznego rozwoju samej marki, potwierdzonego rekordowymi wynikami sprzedażowymi – od 2010 roku wzrosły aż o 60%.

Aktualna – trzecia – generacja Leona, która została przedstawiona w 2012 roku, znalazła ponad milion nabywców, czyli dwa razy więcej niż pierwsza generacja (na rynku od 1999 r. z 534 797 sprzedanymi pojazdami) oraz o 1/3 więcej niż druga generacja (na rynku od 2005 roku ze sprzedażą na poziomie 675 915 samochodów). Wyniki te potwierdzają niezwykłą popularność Leona, który przekroczył liczbę 2 milionów sprzedanych egzemplarzy, zachowując przy tym stały wzrost przez aż trzy pokolenia. Tym większą ciekawość wzudza czwarta generacja Leona, która już niebawem będzie miała swoją premierę.


Z Martorell na cały świat


Pierwsza generacja Leona była sprzedawana na 43 rynkach, obecna wersja – już na 48. Wśród krajów, które przekonały się do tego modelu można wymienić choćby Algierię, Ukrainę i Azerbejdżan. W 2017 roku Leon ustanowił swój najdalszy punkt docelowy, gdy trafił do sprzedaży w Nowej Zelandii.
W wyniku międzynarodowego rozwoju eksport SEAT-a wzrósł i obecnie przekłada się na ponad 80% jego produkcji – co stanowi podobny odsetek do wyników Leona. Globalizację sprzedaży potwierdzają dane liczbowe z głównych rynków firmy: w przypadku pierwszej generacji sprzedaż w Hiszpanii stanowiła 38% całkowitych wyników, a dziś wynosi jedynie 20%.

Stworzony w Barcelonie

Wszystkie trzy generacje kompaktowego SEAT-a zostały zaprojektowane, opracowane i wyprodukowane w zakładach SEAT-a w Martorell pod Barceloną. Projekt pierwszej wersji Leona przygotował włoski projektant Giorgetto Giugiaro, drugiej wyszedł spod ręki Walter da Silva, a za trzecią był odpowiedzialny Alejandro Mesonero-Romanos. Hiszpański projektant stworzył również czwartą generację modelu.

Najmocniejszy

Dynamika od zawsze stanowi znak rozpoznawczy SEAT-a, co szczególnie jest widoczne w przypadku Leona. SEAT Leon Cupra R jest obecnie dla marki samochodem o największym silniku o mocy 310 KM. Już w momencie premiery pierwszej generacji w 1999 roku SEAT Leon stał się najmocniejszym modelem w historii firmy, z silnikiem o mocy 180 KM, 6-biegową skrzynią biegów i napędem na 4 koła.
SEAT Leon zwyciężył w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych (WTCC) w 2008 i 2009 roku, po raz pierwszy zdobywając jako producent samochodów z silnikami Diesla. Z kolei Jordi Gené za kierownicą SEAT-a Leona CUPRA w 2014 roku pobił rekord prędkości dla pojazdów z napędem na przednie koła, zatrzymując zegar na wartości 07:58 na niemieckim torze Nürburgring.

Rok później Leon ST CUPRA stał się również najszybszym samochodem rodzinnym na tym legendarnym torze z czasem 7:58:12.The-automotive-talent-pool_08_HQ.jpg.thumb.0.jpg
A-Leon-on-the-Trans-Siberian-railway_09_HQ_ENG.jpg.thumb.0.jpg
A-Leon-on-the-Trans-Siberian-railway_08_HQ.jpg.thumb.0.jpg
Źródło: © 2019 SEAT, S.A. All Rights Reserved
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „News”