"Tuning" :-) oświetlenia bagażnika w Aronie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TLop
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwietnia 2020, 12:58
Model auta: Arona
Pojemność silnika: 1.5
Rodzaj paliwa: Benzyna
Moc [KM] / Nm: 150/250
Oznaczenie silnika: DPCA
Województwo: Podkarpackie

"Tuning" :-) oświetlenia bagażnika w Aronie

Post autor: TLop » 20 maja 2020, 19:03

Produkowane współcześnie samochody to dziwne produkty. Moja Arona ma np. kamerę cofania, aktywny tempomat, czujnik zmierzchu i deszczu - ale nie ma oświetlenia schowka, kieszeni z tyłu przednich foteli, a oświetlenie bagażnika jest wręcz żałosne... :-(

To ostatnie można łatwo przystosować do bezstresowego używania. U siebie zrobiłem to już kilka miesięcy temu, dzielę się więc z wszystkimi praktycznymi radami.

Oryginalna lampka oświetlenia bagażnika występuje w Aronie z prawej strony i jest tylko jedna (Seat zaoszczędził :-( ). Wygląda, jak niżej, a źródłem światła jest w niej żarówka T10 W5W, świecąca marnie, zużywająca dużo prądu i zamieniająca go w większości na energię cieplną.
DSC00104.JPG
DSC00105.JPG
.
Łatwo powyższym mankamentom zaradzić i cieszyć się jasno oświetlonym bagażnikiem. Wymiana oświetlenia zajmuje minutę i nie wymaga żadnych narzędzi.

1. Wystarczy zakupić (np. na Allegro) lampkę oświetlenia LED do niemal wszystkich modeli Audi, np. którąś spod linku:
https://allegro.pl/listing?string=O%C5% ... i-1-2-0513
Istotne jest, aby z lampkami (bo zwykle sprzedawane są po dwie) zakupić w komplecie redukcje - kabelki z wtyczkami, jak niżej
OSWIETLENIE LED WNETRZA 2x do Audi A5 A6 C5 C6 C7.jpg
Zaletą lampek od Audi jest to, iż mamy w obudowie 18 (!!!) diod LED, które zużywają 3W, nie grzeją, spełniają specyfikację CANBUS i dają 290 lm światła o temperaturze barwowej 6500 K.

2. Kolejno - wyjmujemy starą lampkę z bagażnika, lekko podważając (chyba?) prawy koniec.

3. Za pomocą redukcyjnego kabelka podłączamy światełko od Audi do kabelka wystającego z nadkola, jak na fotografii poniżej:
DSC00098.JPG
4. Całość wkładamy w tekstylną osłonę nadkola i cieszymy się zdecydowanie lepszym oświetleniem wnętrza bagażnika :-)
DSC00096.JPG
Mam dwa pomysły, co zrobić z drugą zakupioną lampką:

1. Można by ją umieścić w bagażniku przy lewym nadkolu, co wymagałoby wycięcia nożem prostokątnego otworu w tekstylnej osłonie i podlutowania kabelka idącego od pierwszej lampki. Mam zrobienie tego w planach, ale zajmuje mnie teraz co innego.

2. Niepotrzebną lampkę można by też wymienić z lampką oświetlenia nóg kierowcy lub pasażera, jeśli ktoś lubi tam mieć jasno. A będzie mieć wówczas bardzo jasno! :-)

To tyle! Namawiam do wymiany, to naprawdę nic trudnego! Powiedzie się każdemu!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tunning Arona”